Filmy oparty na faktach, druga wojna światowa, okupacja

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje oparty na faktach, druga wojna światowa, okupacja. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Opowieść o młodym mężczyźnie uwikłanym w skomplikowane sprawy wojny, konspiracji, walki politycznej. Akcja każdej z części tryptyku przedstawia jeden dzień z różnych lat. Są to sfabularyzowane przeżycia autentycznego uczestnika polskiego ruchu oporu w czasie okupacji hitlerowskiej.

Jedno życie

0,0
7,3
Nicholas "Nicky" Winston (Anthony Hopkins) odwiedza Pragę w grudniu 1938 roku, odnajdując rodziny, które uciekły przed nazistami w Niemczech i Austrii, żyjące w rozpaczliwych warunkach, bez schronienia i jedzenia. Natychmiast zdał sobie sprawę, że to wyścig z czasem. Ile dzieci on i jego zespół zdołają uratować przed zamknięciem granic? Film na podstawie prawdziwej historii.


Pianista

8,1
Biografia Władysława Szpilmana, wybitnego polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, który przeżył piekło wojny.
Kanwą scenariusza stały się wojenne wspomnienia Salomona Perela - Żyda z Saksonii. Jego rodzina uciekając przed faszystowskimi prześladowaniami emigruje do Polski. Rozpoczyna się wojna. Salomon, uciekając przed Niemcami, trafia do sierocińca w Grodnie. Tu wstępuje do organizacji komsomolskiej, której staje się aktywnym działaczem. Kiedy wpada w ręce Niemców, ci dziwnym zbiegiem okoliczności uznają go za Aryjczyka w czystej postaci. Salomon robi wszystko, aby prawda o jego pochodzeniu nie wyszła na jaw. Zostaje gorliwym zwolennikiem ideologii hitleryzmu, a nawet bohaterem wojennym. Wkrótce zwierzchnicy doceniając jego zasługi wysyłają go do elitarnej szkoły Hitlerjugend…
Druga wojna światowa. Bezdzietne małżeństwo z czeskiego miasteczka ukrywa w swoim domu młodego Żyda. Aby uniknąć zdemaskowania, wprowadzają w życie pewien ryzykowny pomysł.
Opowieść inspirowana faktami z życia Heleny Marusarzówny, Bronisława Czecha i Stanisława Marusarza. Film pokazuje heroiczne wyczyny zakopiańskich narciarzy, którzy nie bacząc na zagrożenie zarówno ze strony hitlerowców, jak i niebezpieczeństwa czyhające w niedostępnych górach, z narażeniem życia przewożą przesyłki kurierskie na Węgry.
Czerwiec 1944 rok. "Jericho" to kryptonim operacji podjętej przez brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne i francuski ruch oporu w celu uwolnienia francuskich zakładników przetrzymywanych przez niemieckich żołnierzy w więzieniu Amiens w północnej Francji.
Film oparty jest na książce angielskiego historyka Davida Howartha "We Die Alone", która stanowi dramatyczną rekonstrukcję losów norweskiego bojownika ruchu oporu, Jana Baalsruda (Jack Fjeldstad). W marcu 1943 roku bohater zostaje przerzucony wraz z grupą kilkunastu towarzyszy broni do północnej Norwegii. Głównym celem misji jest zabezpieczenie dotarcia statku Brattholm do portu na brytyjskich Szetlandach. W wyniku zdrady dywersanci zostają zaskoczeni i rozgromieni przez Niemców. Udaje się przeżyć jedynie Janowi Baalsrudowi, który przepływa kilkaset metrów w lodowatej wodzie, zanim uda mu się wydostać na brzeg. To jest dopiero początek przeżyć bohatera - "człowieka o dziewięciu życiach" - jak go określa oryginalny tytuł filmu...
Fabuła filmu oparta na podstawie prawdziwej historii, jaka miała miejsce w trakcie drugiej wojny światowej. Grupa zdesperowanych brytyjskich oficerów i lokalnych partyzantów udała się na okupowaną wyspę - Kretę i porwała niemieckiego generała spod nosa jego armii. To było proste!...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…