Filmy polityka, lata 20. XX wieku

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje polityka, lata 20. XX wieku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Akcja serialu osadzona jest w Atlantic City w czasach Prohibicji (lata 1920-1933), czyli okresie zakazu produkcji i handlu alkoholem w Stanach Zjednoczonych. Jest to czas przemian - skończyła się I wojna światowa, kobietom przyznaje się prawo głosu w wyborach, a radio zaczyna swoją karierę. Atlantic City staje się znane jako "Światowy Plac Zabaw". W jego hotelach i klubach (niekoniecznie legalnych) każdy mężczyzna może poczuć się jak król. Niekwestionowanym "władcą" miasta jest Enoch "Nucky" Thompson, który zajmuje się zarówno polityką, jak i gangsterką. Razem ze swoim bratem szeryfem trzymają rękę na nielegalnych dostawach alkoholu. Wszystko się komplikuje, gdy z wojny powraca były protegowany Nucky'ego - Jimmy Darmody, który chce odzyskać pozycję w organizacji. Gdy sprawy idą zbyt wolno, zaczyna on współpracować z władzami federalnymi.
15 kwietnia 1920 roku w Massachusetts został popełniony krwawy napad. Dwóch anarchistów włoskiego pochodzenia, Nicola Sacco (Riccardo Cucciolla) i Bartolomeo Vanzetti (Gian Maria Volontè) zostaje aresztowanych. W rzeczywistości, są potępiani z powodu swoich przekonań politycznych. Mimo braku formalnych dowodów skazani zostali na śmierć i odesłani na krzesło elektryczne.
Główny bohater to uzbrojony członek Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Walczy o przyłączenie Irlandii Północnej do Republiki Irlandii. Spotyka idealistyczną, młodą kobietę i próbuje zdobyć jej poparcie dla swojej sprawy...


Scenariusz filmu oparty jest o powieść Zofii Nałkowskiej, pod tym samym tytułem, dlatego też w filmie wiodącym motywem jest romans tytułowej Teresy Hennert z pułkownikiem Omskim. Teresa wiedzie ustabilizowane życie u boku męża, wpływowego dyrektora Hennerta. Pułkownik, poznawszy Teresę, zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Ich znajomość w krótkim czasie przeradza się w namiętną miłość. Teresa nie chce jednak burzyć swojego dotychczasowego życia i Omskiemu nie udaje się jej nakłonić do porzucenia męża. Pułkownik podejmuje więc desperacki krok…
Eugeniusz Kwiatkowski (Mariusz Ostrowski) jawi się jako wybitny polityk i wizjoner przyszłej Polski, Wańkowicz (Ireneusz Czop) wtóruje mu swą błyskotliwością i inteligencją. Co stanie się z bohaterami za kilka lat? Czy ich wizje u progu II wojny światowej mają szansę na powodzenie? Dramat Tomczyka to niezwykła opowieść o wielkich i straconych nadziejach, a informacje zawarte w tekście świadczą o jego niewątpliwej wiedzy i ogromnej pasji historycznej.
Film, nagrodzony Oscarem przez Amerykańska Akademię, który powstał w oparciu o słynną powieść Güntera Grassa pod tym samym tytułem, portretuje mieszkańców Gdańska – Polaków, Niemców i Kaszubów – na tle historycznych wydarzeń pomiędzy rokiem 1924 i końcem II wojny światowej. Bacznym obserwatorem owych zdarzeń jest Oskar Matzerath, nad wiek rozwinięty chłopiec, którego świat dorosłych napawa sceptycyzmem i niechęcią. Nie chcąc stać się jego częścią, w dniu trzecich urodzin postanawia, że nie będzie dalej rosnąć. Z okazji urodzin rodzice kupują mu blaszany bębenek, który odtąd będzie jego nieodłącznym towarzyszem. Głośnym bębnieniem i przenikliwym wrzaskiem chłopiec potrafi kruszyć szkło, tym samym protestując przeciwko braku zainteresowania i kłamstwom dorosłych.
W Irlandii, gdzie duma narodowa idzie w parze z religią i romantyczną miłością, urodził się człowiek, którego odwaga i całkowite oddanie ziemi irlandzkiej zmieniły bieg historii, a jego samego uczyniły legendą za życia. Neil Jordan stworzył przepiękną balladę osadzoną wśród jednej z najbardziej urokliwych wysp na świecie. Liam Neeson wciela się w postać Michela Colinsa, który stanął na czele narodu umęczonego terrorem. Za gwałt zadawany przez Anglików na niewinnej ziemi i ludność Irlandia odpłaca oprawcom takimi samymi bolesnymi ciosami.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…